România

România
Se afișează postările cu eticheta steluțe. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta steluțe. Afișați toate postările

sâmbătă, 14 ianuarie 2017

Sofia-Doina Gavrilă - Iași




















         Când rostesc Eminescu

Când rostesc Eminescu, abia îl șoptesc
Numele tău barde, Luceafăr îngeresc,
Murmurând ca pe o sfântă rugăciune
Versul plin de farmec și înțelepciune.
Cinstind toată iubirea strânsă în cuvânt,
Și-ți cânt adesea, mai am un sigur dor,
Cu ramuri am împletit… pat lângă izvor.
Din ram de tei să-ți fac mândră cunună
Și un sfânt loc pe-a dacilor columnă,
Am pavat cu inimi calea spre infinit
De vei porni spre steaua care-a răsărit.
Aduceri aminte vor troieni cu flori
Lăcașul tău în cântec de privighetori,
Și lacrimi vor cade peste al tău mormânt
Iar toamna te va plânge cu ploaie și vânt…
De rostiți Eminescu, șoptiți în taină
Magicul cuvânt ce ne-a adus faimă,
Prin el s-a născut luceafăr românesc
Azi în versul meu toți românii te slăvesc!


                                                      Ninge peste tine teiul meu iubit

                                                         Ninge peste tine iubit tei nemuritor,
                                                         Bădiță Mihai, de tine ne este tare dor!
                                                         Umbra ta e-n toate și-n orice cuvânt,
                                                         Domnul Eminescu, cu drag eu te cânt!
                                                         Se-așează peste ramuri steluțele mii,
                                                         Te-aștept din negurile vremii să revii,
                                                         Prin blânda adiere a vântului poznaș,
                                                         Se scutură zăpada, la vechiul tău sălaș.
                                                Ninge peste tine teiul meu cel drag…
                                                Luceafărul a pășit peste-al lumii prag,
                                                Coroana-ți auresc sclipiri diamantine,
                                                Ah iubite Eminule, ce dor ne e de tine!
                                                Se vor naște iarăși planete sau alt soare
                                                Un Luceafăr la fel nicicând nu va răsare
                                                Privind sfântul tei mereu să ne amintim,
                                                Numele lui cu drag românii să-l cinstim.
                                   E domnul poeziei cel dintâi și cel din urmă,
                                   Pe fruntea înaltă-i așezăm a laurilor cunună,
                                   În versul nostru cel umil îi închinăm poeme,
                                   Sub teiul său acum nins, aștept să ne cheme.
                                   A fost o dată ca-n povești, a fost ca niciodată,
                                   Un tânăr bard din Ipotești cu vorba prea-înaltă,
                                   Care de mult scrie în cer doar slove de iubire,
                                   Din Iașul drag îi dăruim acum, iubire și cinstire.
                                   E iarnă și ninge ca-n poveste pe vechile alei,
                                   Doar eu și Veronica așteptăm sub bătrânul tei.
                                   Te-om aștepta iubite până-n ziua când teiul tău
                                   Ne va purta-n cer, cu mir sfânt în parfumul său.




                                                                                  Eminescu

 Eminescu nu mai poate fi,
numai un simplu nume,
pentru că este un Luceafăr
în lume cu renume,
ivit pe cerul României,
cu dulce grai și vorbă,
apărut într-un anume loc,
într-o Moldovă,
leagăn de doruri
și de codri,
într-un arhaic Ipotești,
cu minunate păduri
de goruni și izvoare,
plin de albastră floare ...
Un adolescent frumos
cu ochii mari și negri,
privind visător                                                                                         
”La steaua care-a răsărit”,
întrebându-se ,
„De ce nu-mi vii„
când rugininește frunza prin vii,
îndrăgostit de parfumul de tei
ce floarea-și ningea pe alei.
Pe lângă plopi fără soț,
adesea el trecând,
comoară sfântă ne-a lăsat,
cântând iubirea pe pământ.
Astăzi de-acolo de unde ești,
să ne veghezi Luceafăr blând,
nemuritor în ceruri,
nemuritor pe-acest pământ,
o candelă noi ți-om aprinde
sub teiul tău cel sfânt!

miercuri, 28 decembrie 2016

Poeți contemporani: Georgiana Călinescu - poezii de iarnă

Georgiana Călinescu - București






E iarnă...

Văd urmele pașilor mei acoperite de nea.
Pe ele, joacă şotronul steluțe din acadea,
Miroase frumos, a lapte și a zahăr ars topit,
Mă-nvăluie dulceața lui pe sufletu-mi rănit!

Ce-ați vrea să-mi dați în dar steluțe minunate,
Să-mi pun balsam, turtițe dulci și colorate ?
Brăduți,  fundițe,  clopoței, vreo inimioară,
În coșuri, nuci sau amintiri care să doară ?

Să-ncerc, mai bine, să decorez o coroniță,
Pe ea, agăț un glob, un con, o nucă și-o fundiță,
De-ar vrea, să îmi aline sufletul încetișor
Când plouă-n ochii mei cu lacrimi reci de dor...

Nu pot să mă adun din nea și să lucrez nimic,
Aștept din Cer un semn să vină,  cât de mic,
E iarnă pentru noi, în viață și în calendar,
Și Moșul n'are, pentru mine, niciun gând în dar !

Se-aşază gros omătul, chiar ninge viscolit,
Mă-ntreb dacă trăiesc,  e vis sau te-am iubit,
Văd urmele pașilor mei acoperite de nea,
N-am brad, nici coroniță și nici vreo acadea!

Ninge din ochii noștri cu dor...

Pe colțul meu de cer
stau visele cu tine,
cernându-mi praf de stele...
Pe colțul tău de cer
stau ochii mei triști
care plouă...
Simți ploaia caldă
cum picură pe pielea ta?
Eu simt, când adorm,
cum îmi ștergi lacrimile
cu palma stângă...
Și cu dreapta
îmi faci semn că mă cerți
când te iubesc prea mult...
Dar nu știu, altceva, să fac !
Am uitat tot ce-am învățat până acum...
Știu doar să te iubesc
și nu vreau să mai uit !
Nu vreau să te mai rătăcesc
la margine de toamnă
și nici să te mai pierd când vine iarna !
Pe colțul meu de cer,
câteodată,
cad versuri din ochii tăi...
Pe colțul tău de cer,
câteodată,
cântă cireșii mei asasini...
Pe cerul nostru,
mai mereu,
ninge din ochii noștri cu dor...


E iarnă iar !...

Decoram noaptea, decoram luna,
decoram cerul
și altele de tot felul,
decoram zâmbetul tău cu steluțe,
cu globuri și conuri de brad....
Împleteam coronițe prietenilor
pe care puneam fundițe de mătasă
cu care legam zâmbetul tău
să  nu fugă....  din casă !...
Zâmbetul tău era și pe nucile poleite
și pe merele verzi-înroșite
și toate erau în sufletul meu adunate,
le stropeam cu glitter de iubire pe toate
și sclipeau de Crăciun !...
Și tu le priveai în fiecare noapte
când îmi trimiteai artificii
în grai duios, cald, blând, uneori tăios,
după cum ți-era vrerea,
dar nu-mi luai averea
surâsului tău....
Până-ntr-o zi...
când mi-ai luat cuvintele
și le-ai prefăcut în fulgi de nea,
care s-au topit, s-au risipit....
ori au înghețat....  de Crăciun!
Bun rămas toamnă!


miercuri, 21 decembrie 2016

Poeți contemporani: Ludmila Vârlan-Turcu - poezii de iarnă

Ludmila Vârlan-Turcu, Chișinău














IARNA AMINTIRII

În amintire grațios s-a ghemuit
Un sentiment care așteaptă să învie,
Sub plapuma ninsorii adormit,
Răpit ușor de-o dulce reverie.

Tresare pleoapa timpului rănit
La orice gând de dincolo de vreme.                
Plin de miracol geamul viscolit
Iar îndărăt încearcă să mă cheme...

Din ceruri fulgii nu-ncetau să cearnă
Înfășurându-ne-n noiane de plăcere.
Răscolitoare, serile de iarnă
Se revărsau în umbre de tăcere.

Căldura focului se răsfira în șoapte
Topindu-se în farmecul privirii.
Eram doar noi și-o preafrumoasă noapte
Încremeniți în iarna amintirii...

Din nou se-aștern zăpezile-n scântei
Dar e mai grea a fulgilor povară.
Privesc vrăjită peste ani în ochii tăi
Și văd cum râde galeș primăvara.

(17.12.2016   Torino, Italia)


NĂVALNIC CAD

Năvalnic cad steluţe de argint
Din cerurile colorate-n gri.
Cu prospeţime-n fiecare zi
Mi-ating ușor obrajii în alint.

Se pun pe gene şi glumeţ mă mint,
Pe multă vreme nu se pot opri.
Năvalnic cad steluţe de argint
Din cerurile colorate-n gri.

Căderea lor îmi pare ceva sfânt,
Minunăţie - felul de a fi.
În năzuinţa de-a o limpezi
Îmbracă lumea-n inocent veşmânt.

Năvalnic cad steluţe de argint.

 (decembrie 2016  Torino, Italia)


NE-NVĂLUIE BRUMA

E rece... Ne-nvăluie bruma,
Pe gene se pune-n cristale.
Fulgi moi în noiane de spumă  
Din ceruri se-aşază agale.

Şi gerul pictează fereastra
Cu mii de steluţe-argintii.
Sfios,crăciunelul din glastră
Sloboade boboci timpurii.

În sobă trosneşte stejarul
Făcându-se roşii văpăi.
Devine cenuşă amarul
Rămas de cu toamnă în noi.

E rece... Ne-nvăluie bruma,
Se-aşterne pe dealuri şi văi.
Speranţele noastre se-adună
În clinchete de zurgălăi.

(07.12.2015  Chișinău, Moldova)

duminică, 15 decembrie 2013

Colindând cu leru-i ler, versuri Constantin Gavrilescu

Sub a iernii vrajă sfântă,
Dalbe flori lucind din cer
Cad în jocul ce ne-ncântă,
Colindând cu leru-i ler.

Prin troienele de nea
Vin copiii pe la poartă,
Pe-nserat a ne ura
Să-mplineasc-a noastră soartă.

Geru-afară iar se joacă,
Şi pe geam pune steluţe,
De la pom se rupe-o cracă
Scuturând nea pe hăinuţe.

Sub a iernii vrajă sfântă
Dalbe flori lucind din cer,
Cad în jocul ce ne-ncântă,
Colindând cu leru-i ler.