România

România
Se afișează postările cu eticheta clopot. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta clopot. Afișați toate postările

vineri, 12 noiembrie 2021

Viorel Sterian - Cele mai frumoase creații literare românești

 







      Viorel STERIAN - Italia

                     M-APASĂ NOAPTEA

 
                    M-apasă noaptea solitară
                  Fug stele stinse în apus
                       Un plânset răsunat de Sus
                            O lacrimă în Lut coboară.
 
                            S-a înfipt în crucile Golgotei
                          Tumultul lumii nebunești
                               Plâng cuiele în bolțile cerești
                                    Și Raiul arde-n voia soartei.
 
                                    Se lasă noaptea pe măslini
                                  Ne-a zăvorât în beznă Luna
                                       Cerșim la Cer iertari cu mâna
                                            Care-a pus pe frunte coroana de spini.
 
                                            Urlă un clopot pe Olimp
                                          Apostoli susură soborul
                                               Cu lutu-n palmă Creatorul
                                                    Măsoară-ngăduința-n timp.
 
                                                    Ne arde talpa lutul ars
                                                   Și-o noapte grea-n umeri apasă
                                                        În palme-o lumânare arsă
                                                             Topește timpul ce-a rămas.
 
                                                             În palma Fiului stă totul
                                                            Iertarea, ruga și păcatul
                                                                 Doar omenirea-și schimbă latul
                                                                      Și-n soarta ei urlă potopul.
 
                                                                      Sodoma și Gomora-n Lume gem
                                                                    Au înnegrit cu praf și Cerul
                                                                         Pândește clipa iar … Misterul
                                                                              Oare cât timp Noi mai avem?



miercuri, 1 mai 2019

Aici - Tamara Tomiris Gorincioi










Tamara Tomiris GORINCIOI
           Republica Moldova


                                                         AICI

                     Ating uşor cerul, un abur albastru mă mângâie,
                         E aerul cetăţii îmbălsămat de taină şi tămâi
                              O catedrală siderală sunt munţii de rouă şi uimire
                                   E Dacia ce răsare cu dacii reîntorşi din veşnicie
                                        Într-un alai de floare de magnolii cobor din cer mirese
                                             Surori ale lui Zamolxe, cu rang înalt de preotese
                                                  În liturghia serii aud cazanii cu parfum de vis
                                                       Aud cum bate clopot şi plouă pe crucea lui Iisus.
                                                            L-am răstignit şi L-am vândut lui Iuda pe Dacul-zeu
                                                                 Prorocul născut în Dacia, trimis de Dumnezeu.
                                                                      A reînviat din moarte şi dacii exaltaţi au zis, Îi Sus
                                                                           În limba veche dacă, în limba mamă vorbită de Iisus.
                                                                             Şi azi îl mai împroşcaţi cu pietre şi îl răniţi cu spini,
                                                                        Voi ce v-aţi făcut idoli şi icoane din împăraţi străini.
                                                                    Iisus ne va ierta păcatul şi ne va striga din munţi,
                                                               Să spunem lumii că suntem daci, de timp cărunţi
                                                          Aici e ţara sfântă şi doinele-s hrisoave, 
                                                    Aici e vatra Geei ce vine din balade. 




                                                                                                                      

                                                                                                                                            

marți, 18 aprilie 2017

Poeți români contemporani la Sărbătoarea Paștelui - Lucica Forfotă

Lucica Forfotă - Austria














                                                                            CEA DIN URMĂ CINĂ

                                                                           E joia cea din urmă când Domnul a cinat
                                                                      Cu-ai săi iubiţi Apostoli, apoi au stat la sfat,
                                                                 O seară de istorii spre jertfa mântuirii,
                                                            O şansă dată nou, pe crucea răstignirii.

                                                        Iisus o pâine frânge şi-n rugă mulţumeşte,
                                                   O binecuvântează, apoi o împărţeşte,
                                              Acesta-i trupul meu, cu drag vi-l dăruiesc
                                         Şi voi la fel să faceţi când eu am să lipsesc.

               După ce toţi mâncară, paharul a luat,
                    Cu vin El l-a umplut, la toţi să bea le-a dat,
                         Un legământ de sânge, pentru calvarul greu,
                              O viaţă ce se frânge ca să pot trăi eu.


                                   Glorificat fii doamne Tu, Fiu de Dumnezeu!
                                        Pentru a Ta iubire, pentru păcatul meu,
                                             Slăvit să fii Iisuse în veci de veci! Amin!
                                                  Plâng azi la talpa crucii şi ţie mă închin.



                               IARTĂ-MI, DOAMNE, NEPUTINȚA

                         Vin astăzi la Tine Doamne, vin ca să mă spovedesc,
                         Cad la talpa crucii Tale şi din plâns nu mă opresc.
                         Mângâi chipul Tău cel blând, spinii de pe cap mă-nţeapă,
                         Inima îmi sângerează, lacrimi grele-mi curg sub pleoapă.

                         Mă simt precum o proscrisă, înrobită de păcat,
                         Când văd frunte-Ţi sângerândă, capul în jos aplecat,
                         Mă ard cuiele din braţe, pieptu-Ţi dezvelit mă frige,
                         Glasul meu plin de durere, din rărunchi ar vrea să strige.

                         Îmi strâng capul între palme, sufletul în piept mă doare,
                         Doamne, parcă mi-e ruşine, să vin să îţi cer iertare.
                         Știi că-n Lumea ce mi-e dată vin ispitele mereu,
                         De multe ori uit de Tine, mi-amintesc când dau de greu.

                         Deseori te răstignesc, cuie şi eu îţi mai bat,
                         Cu voie sau fară voie, cad Iisuse în păcat.
                         Mă căiesc şi strig la Tine să auzi şi glasul meu,
                         Căci Tu eşti mijlocitorul dintre om şi Dumnezeu.

                         În marea Ta îdurare, mă iubeşti ca pe-un copil.
                         Cad la talpa crucii tale şi mă rog ţie umil:
                         - Iartă-mi Doamne neputinţa din sufletul chinuit
                         Şi-mi dă Doamne biruinţa, fiului cel risipit.



                 STRĂIN, DE SĂRBĂTORI

           Privesc dimineaţa prin stropii de rouă,
                Cireşul mă ninge cu dalbele flori,
                     De-o vreme încoace în suflet îmi plouă,
                          Căci nu sunt acasă.... şi vin sărbători.

                               E satul gătit, se-aşteaptă-nvierea
                                    Şi clopotul tainic în noapte răsună,
                                         Dar sunt iar departe, aşa a fost vrerea,
                                              Să nu fiu cu-ai mei, cei dragi, împreună.

                                                                  Mi-am tot făcut planuri, dar toate-n zadar
                                                             Şi-ncerc să mă-mpac cu destinul,
                                                        Mi-e glasul durut şi gândul amar
                                                   Căci sunt iar de Paşti cu străinul.

                                                                                           Clopotniţa bate la mine în sat,
                                                                                      Sătenii sunt toţi în picioare,
                                                                                 Se-mparte Lumina. Hristos a-nviat!
                                                                            În strană răsună cântare.

                                                                       Hristos a Înviat! Şoptesc bucuroasă,
                                                                  Dar pare-se nimeni n-aude,
                                                             Aprind lumânarea, mă-nchin cuvioasă,
                                                        Ecoul de-acas' îmi răspunde.

















                                                                         ÎNTUNERIC ȘI LUMINĂ

                                                                      De trei zile plânge Cerul şi Pământul,
                                                                 De trei zile totul s-a întunecat,
                                                            Curg lacrimi de sânge din bolta jelindă
                                                       Pentru Fiul Sfânt şi crucificat.

                                                  Cel ce Te-a vândut, viaţa şi-a luat,
                                             Cei ce n-au crezut, tremură în păcat,
                                        Cei ce Te-au iubit, cred mereu în Tine,
                                   Caută mormântul, dorul să-şi aline.

                              Iar a Ta Măicuţa, la grotă se opreşte,
                         Maria-Magdalena, în urmă jeleşte,
                              M
ulte  Mironosiţe cu vase de mir,
                                   Vin să-mbălsămeze trupul Tău divin.

                                        Piatra de la grotă e dată deoparte,
                                             Pe ea şade-un Înger, Lumină împarte,
                                                  Din Înalt se-aude cântec neîncetat,
                                                       Îngerul şopteşte: - HRISTOS A-NVIAT!!!

                                                            Cerul şi Pământul cântă-n armonie!
                                                                 Bat clopote-n turlă, glas de bucurie.
                                                                      Veniți dragi creştini LUMINĂ să luaţi!
                                                                            Iisus a-nviat! În veci nu uitaţi!








marți, 24 ianuarie 2017

Poeți contemporani: Rodica Constantinescu - Suflarea ţării















                                         Un clopot nevăzut a început să bată
                                         Trezind suflarea țării ce-i slabă şi-n apus,
                                         Chemare ce se-aude tot mai îndepărtată
                                         Strigând către unire poporul cel supus.
                                         Un murmur se aude în România Mare
                                         Când buciumul răsună și-i cheamă pe eroi,
                                         Carpații priveghează din zare până-n zare
                                         Rugând pe Dumnezeu să fie între noi.
                                         Și Bunii noştri strigă din ale lor morminte
                                         Să apărăm pământul, suflarea strămoșească,
                                         Uniți să fim prin veac și cu luare aminte
                                         La tot ce este sfânt şi brazdă românească.
                                         Te strig, frate român, trezește-te la viață,
                                         Nu mai trăi ca umbra, ci falnic ca stejarul!
                                         Ai pribegit destul prin neguri, chin și ceață,
                                         Trăind printre străini cu lacrima și-amarul.
                                         Te chem acum, române, în timpul de pe urmă
                                         Prin tricolorul sfânt uniți pe veci să fim,
                                         Noi nu suntem argaţi nici animale-n turmă,
                                         Ci-n lumea asta mare semeți să vieţuim.