România

România
Se afișează postările cu eticheta amintire. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta amintire. Afișați toate postările

miercuri, 9 ianuarie 2019

Din neuitări albastre, autor Ana Munteanu-Drăghici - omagiu lui Mihail Eminescu


                                                               Ana MUNTEANU DRĂGHICI
                                                                               Illinois S.U.A.


                                                                DIN NEUITĂRI ALBASTRE


                                                                Ştiind
                                                                Că locuim
                                                                Acelaşi univers
                                                                Cu stele bolta firii scriu
                                                                La răsărit de vers

                                                                          Acelaşi vis
                                                                          Din gândul meu
                                                                          Şi-al tău
                                                                          De geoidul greu
                                                                          Iubirea ne-a desprins

                                                                                    Efemerul
                                                                                    Am învins
                                                                                    Prin înălţimi albastre
                                                                                    Anotimpuri
                                                                                     Luminaţi de astre

                                                              Neliniştea mi-ai alungat
                                                                   Din gândul cenuşiu
                                                                      Bolta a-nseninat 
                                                                           Plecarea din pustiu 

                                                                                                    Acelaşi univers
                                                                                               Chemarea ne respiră
                                                                                           Minutele bat vers
                                                                                       Trăiri fiori iviră

                                                                    Unică privire
                                                                         Aceeaşi căutare
                                                                              Fiinţa - iubire
                                                                                   Răspuns la aşteptare

                                                                                                Respiră flori şi stele
                                                                                           Lumina firii noastre
                                                                                      Răsare amintirea
                                                                                 Din neuitări albastre...




luni, 26 decembrie 2016

Visele sunt vise

Constantin-Nicolae Gavrilescu
















Da. Visele sunt vise...
Din noapte vin şi-n noapte pleacă,

Nu toate sunt însă frumoase...
Cum oare Doamne să ne placă


De pe tărâmuri neumblate
Ne-aduce vântul uneori furtună,
Ce ne răstoană-n nopţile deşarte,
Din care suferinţă-o să rămână.

Căci are şi norocul un sfârşit...
Dacă prin viaţă treci şi n-ai iubit,
Rămâne-n urmă visul nedorit
În toamna amintirilor, la asfinţit.

Totul în viaţă este trecător...
Făr' de speranţă, fără visul cel de taină,
Este păcat să treci prin viaţă fără dor,
Căci doamna cea cernită te va lua sub haină.

vineri, 16 august 2013

Ascund adânc amorul, versuri constantin gavrilescu


Ascund durerea oarbă, suspinele le-nghit,
secate-mi sunt amorul şi dorul de iubit,
secaţi îmi sunt şi ochii, iar gura mi-e sărată,
apare, când şi când, o lacrimă uscată.

Plecând încet privirea, în zi ce-mi aminteşte,
visând încă la tine căci inima iubeşte,
de clipe fericite când ne plimbam sub stele,
de vocea-ţi cristalină ce răsuna sub ele.

Ascund mereu povestea, ca şi cum n-ar fi fost,
plătind greşeala vieţii acum, nu are rost
să-mi blestem crunta soartă şi fără de noroc,
mai bine ard în mine durerile cu foc.

Pornind pe altă cale nu vreau să se mai ştie
că viaţa împreună a fost o tragedie,
dau vina doar pe soarta ce mi-a fost destinată,
dorind ca să-mi aducă o dragoste curată.

Ascund adânc amorul cel dulce şi duios,
să nu-l găsească dorul, acum e de prisos,
ce-a fost în tinereţe în neant a apus,
dorinţa pentru tine din inimă s-a dus.

sâmbătă, 8 iunie 2013

Validare

Dacă ne-am aminti în orice clipă că suntem îngeri veniţi să experimentăm cele mai diverse experienţe, am vedea în OM numai părţile pozitive, numai calităţile şi le-am valoriza. Am fi pe calea transformării, a evoluţiei spirituale. " Iubeşte-l pe aproapele tău ca pe tine însuţi" ne învaţă Domnul nostru Iisus Hristos. Ce poate fi mai frumos, decât să-l vezi pe aproapele tău ca pe un înger.
Căutaţi în interiorul vostru, exploraţi cu ochii minţii şi veţi vedea scânteia divina!
Dăruiţi iubire, binecuvâtaţi-l pe semenul vostru, şi amintiţi-vă în orice clipa ca SUNTEŢI ÎNGERI, FII AI TATĂLUI CERESC!
sursa: http://fundatiasfantulierarhcalinic.blogspot.ro/